BUCZA. CYKLA ANDRZEJA FOGTTA

WYSTAWA W SIEDZIBIE RADY EUROPEJSKIEJ W BRUKSELI

31.03.2023-14.04.2023

W siedzibie Rady Europejskiej w Brukseli otwarto wystawę p.t. Bucha. Prezentacja ta obejmuje malarski cykl Andrzeja Fogtta powstały jako bezpośrednia reakcja na wydarzenia w podkijowskiej Buczy. Gdy pod koniec marca 2022 roku siły ukraińskie wyzwoliły Buczę spod rosyjskiej okupacji, świat poznał bestialskie oblicze okupanta.  Jak powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, ujawnienie aktów terroru w Buczy było dla niego najtrudniejszym momentem całej wojny.

Prace Andrzeja Fogtta stanowią formę wojennej kroniki, dającej artystyczne i dokumentacyjne świadectwo okrucieństwom rosyjskim. Ekspozycja wcześniej była pokazywania w Ukrainian Civil Society Hub przy Parlamencie Europejskim. Wystawa w Radzie UE została zorganizowana dzięki staraniom Ambasadora Andrzeja Sadosia ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej we współpracy z Misją Ukrainy przy Unii Europejskiej oraz Galerią Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.

Data otwarcia ekspozycji w Radzie Unii Europejskiej przypadło na rocznicę ujawnienia zbrodni wojennych w Buczy. Wystawa będzie czynna do 14.04.2023 w budynku Rady Europejskiej Lex (5 piętro)(wstęp zgodnie z polityką budynku) w Brukseli.

Przy tej okazji warto wspomnieć projekt www.rememberbucha.eu, skupiający się na artystycznych i dokumentacyjnych świadectwach bestialstwa rosyjskiego agresora.

Bucza- pastele Andrzeja Fogtta

Andrzej Fogtt rozpoczął tworzenie cyklu prac p.t. Bucza, gdy na przełomie marca i kwietnia 2022 roku na jaw wyszło bestialstwo rosyjskich żołnierzy na napadniętych terenach. Po wyzwoleniu przez siły zbrojne Ukrainy terenów spod okupacji Rosjan ujawniono porażające fakty dotyczące zadawanych  przez okupantów cierpień.

Bucza, miejsce kaźni i zastraszania ludności cywilnej, stało się symbolem stosowanych przez Rosjan metod także w innych miejscach: m.in. Irpieniu, Borodziance, Hostomlu.

Zezwierzęcenie agresorów ustawia ich w szeregu największych barbarzyńców w historii. Zidentyfikować można najgorsze cechy- brutalność, okrucieństwo, brak jakichkolwiek zahamowań.

RememberBucha.eu  to niezależna inicjatywa mająca na celu pokazanie artystycznych reakcji na zbrodnie wojenne popełnione przez Rosjan na Ukrainie. Jest to projekt kuratorski, którego celem jest zbieranie informacji na temat twórczości artystów z całego świata.

Nasze działania na rzecz Ukrainy

Podziel się!