FRANCISZEK LEDÓCHOWSKI. FANTAZMATY

Wydaje się że od dawna nie wierzymy w mity. Zostawiliśmy to ludziom z epoki w której nie wiedziano co czai się z drugiej strony planety. Religia będąca kanwa podziałów i zabobonu stała się kamieniem u nogi. Prawdę opowiada nam teraz nauka. Ale czy to nam wystarcza ? Kto opowie nam teraz jak żyć ? Kim jesteśmy dla siebie samych ?

Gdy spotykamy się ze znajomymi entuzjastycznie opowiadamy o nowych serialach czy dodatkach do gier. Jaki film warto zobaczyć a jaka książka już jest.

Co sprawia ze człowiek tak bardzo potrzebuje historii, fabuły, opowiadania, przygody. Co kryje się w fascynacji gwiezdnymi wojnami czy Tolkienem. Miliony ludzi na całym świecie czekają na zakończenie sagi „ Gra o tron ”. Przeżywają to nie mniej niż rzeczywiste sprawy ( a może bardziej).Kiedy na początków XXI wieku, w Wielkiej Brytanii przeprowadzono spis powszechny. Wówczas szokująca liczba 390 tys. osób zadeklarowała, że należy do Kościoła Jedi. Okazało się, że jedizm jest piątą pod względem liczebności wyznawców religią na Wyspach i wyprzedza buddyzm czy judaizm.

Mit, jak twierdzi Joseph Campbell, przekazuje nam głęboką prawdę o życiu. Za scenografią wyimaginowanych stworów; karłów, ufoludków, klanów kosmicznych, smoków oraz bohaterów w pelerynach i ciasnych rajtuzach czają się intrygi wydobywające ludzkie dylematy, moralne ideały , drogowskazy kierujące nas ku wewnętrznym głębokim prawdą. To one właśnie okazują się powodem czerwonych policzków oraz godzin poświęconych przez fanów na zanurzanie się w wyimaginowane światy. Batman nigdy nie zabija swoich ofiar. Mawia; gdybym to robił. Czym różnił bym się od nich ? Alfred ( jego kamerdyner ) co któryś punkt kryzysowy poucza naszego bohatera; „Nie ważne ile razy upadamy, ważne ile razy potrafimy wstać”. Wtóruje mu Rocky tłumacząc istotę boksu; „ Nie ważne jak mocno bijesz, ważne ile jesteś w stanie przyjąć „ . Służący hobitta Froda , Sam Gamgee w chwili próby staje się powiernikiem pierścienia opierając się jego gigantycznej mocy. Ukazując nam ze w każdym z nas drzemie olbrzymia siła. a każdy z nas może stać się bohaterem.

Itd. Itd. Historia za historia. Nowe i stare mity. Opowieści elektryzujące cywilizacje. Imaginarium fantazmatów. Setki, tysiące, miliony, scen dialogów. Od małego. Bo przecież już dzieci zasypiają przy bajkach…

A ja? A ja je maluję.

Franciszek Ledóchowski

WYBRANE PRACE

FANTAZMATY, MITY, WZORCE KULTURY

Wszędzie tam, gdzie żyli ludzie, zawsze i w każdych okolicznościach kwitły mity. Były one nieustającą inspiracją dla wszystkich ludzkich poczynań w sferze materialnej i duchowej. Nie byłoby zbytnią przesadą stwierdzenie, że mit jest tajemnym otworem, przez który wpływa tajemna energia kosmosu, napełniając wytwory ludzkiej kultury. Religia, filozofia, sztuka, prehistoryczne i historyczne formy organizacji społeczeństwa, szczytowe osiągnięcia nauki i techniki, widzenia senne – wszystko to wywodzi się z magicznego kręgu mitu.

J. Campbell, Bohater o tysiącu twarzy

O AUTORZE

Franciszek Ledóchowski

Urodzony 1.08.1981. Studiował w Europejskiej Akademii Sztuk (gdzie duży wpływ wywarł na niego Franciszek Starowieyski), Ecole Supérieure des Beaux Arts d’Angers (Francja) oraz na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki, którą ukończył w 2007.

Zajmuje się filmem, fotografią, ilustracją, malarstwem oraz grafiką.

Wyróżniony w wielu konkursach ( m.in. Franciszki Eibisch ). Przeszedłszy przez wiele stylów ( każdy stanowił osobny cykl malarski ) doszedł do abstrakcji, która uprawiał od 2015 roku, wciąż ją rozwijając i doskonaląc, by potem połączyć znalezione rozwiązania z formułą przedstawiającą.

W swoim malarstwie nawiązuje do japońskiego malarstwa gestu oraz europejskiej tradycji abstrakcji ekspresyjnej.

Fantazmaty są najnowszym cyklem artysty. Nawiązuje w nim do istniejących mitów kultury i pokazuje wpływ tradycji malarskich- od Tycjana, Friedricha, Böcklina…

WYSTAWA

Franciszek Ledóchowski. Fantazmaty
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Rynek Starego Miasta 19/21/21a, Warszawa

21 czerwca- 24 lipca 2022 od poniedziałku do piątku w godzinach 12-18.00

AKTUALIZACJA:

Wystawa przedłużona do 2 sierpnia 2022.

W dniu 2 sierpnia 2022 w godzinach 18.00-19.00 odbędzie się  oprowadzanie autorskie.  

KUP TERAZ

Prace Franciszka Ledóchowskiego można zakupić w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej ( zadzwoń, żeby otrzymać pełną ofertę: (48) 22 652 11 77) oraz w galerii internetowej www.tylkosztuka.pl

Podziel się!