GWASZE, RYSUNKI I GRAFIKI – LESZEK RÓZGA

W Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32 prezentujemy ekspozycję gwaszy, rysunków i grafik Leszka Rózgi, artysty, którego wspaniałą kolekcję prac posiada Muzeum Sztuki w Łodzi. Leszek Rózga jako profesor ASP ukształtował kilka pokoleń absolwentów tej uczelni. Jego twórczość ewoluowała, stając się swiadectwem swoich czasów, ale i zakorzenienia w dawnych tradycjach kulturowych Europy.

LESZEK RÓZGA
GWASZE, RYSUNKI I GRAFIKI

GALERIA SZTUKI KATARZYNY NAPIÓKOWSKIEJ
WARSZAWA, ŚWIĘTOKRZYSKA 32

DO 4 LISTOPADA 2021
czynne od poniedziału do piątku, 11-18.00

WYBRANE PRACE

LESZEK RÓZGA

Leszek Rózga był jednym z najwybitniejszych polskich grafików. W latach 70. m.in. za jego sprawą na świecie mówiło się o polskiej grafice. Jego prace znajdują się w kolekcjach Ermitażu, Albertiny i Banku Światowego.

Biografia Leszka Rózgi w niezwykły sposób wpisała się w dzieje Europy XX w. Urodzony w 1924 r. artysta był świadkiem potężnych przemian, które miały bezpośredni wpływ także na jego twórczość. Jak w lustrze biografia i twórczość Leszka Rózgi odbijały historię Europy i przemian w sztuce. Artysta wychowywał się w Polsce wielokulturowej. Jej barwy i narracje zachował w swojej twórczości, znajdując największą, ponadczasową pasję w tematach uniwersalnych.

Stąd odniesienia do mitologii greckiej, stąd tematy biblijne, stąd także zamiłowanie do podróży.

Profesor potrafi niezwykle pięknie i z pasją opowiadać o historii. Z pasją mówił o słabościach greckich bogów, o pięknie gajów oliwnych, o majestacie rzeźb etruskich – i o mistrzach renesansu. Te tematy znajdowały się także w jego pracach graficznych i malarskich.

Artysta łączył ogromną erudycję z komentarzem z codziennego życia. Jego opowieści o przedwojennej Polsce, którą znał jako mały chłopiec, odtwarzały niemal materialny obraz świata wielu kultur.
Artysta dużo podróżował. Głównym kierunkiem tych peregrynacji były kraje śródziemnomorskie. Fascynował go zarówno pejzaż, jego światło i kolory, ale także twórczy potencjał miejsc. Grecja i Półwysep Apeniński były nie tylko kolebką cywilizacji, ale także estetycznym źródłem, z którego czerpali artyści wszystkich epok, jak pisał Herbert.

Powracającym tematem w twórczości Rózgi były interpretacje mitologii oraz właśnie odniesienia do źródeł cywilizacji europejskiej. Na pracach pojawiali się bohaterowie znani z mitów greckich czy też „Metamorfoz” Owidiusza.

Mitologiczne narracje stały się w pracach profesora Rózgi komentarzem do współczesności. W ten sposób artysta pokazywał, jak bardzo są uniwersalne; jak ponadczasowe są największe motywy w historii europejskiej cywilizacji: marzenie Ikara o lataniu, porwanie Europy czy historia Minosa.

Pejzaże w grafikach i obrazach profesora Leszka Rózgi cechowało bardzo syntetyczne ujęcie. Realne kształty zaczynały zanikać na rzecz prawie abstrakcyjnych form. Pola, wzgórza, łąki oddane były za pomocą bardziej lub mniej geometrycznych form. W tym wszystkim mieściła się także anegdota – jak w pracy „Niespełniony wieczór sycylijski”, będącej wspomnieniem wyjazdu, do którego nie doszło.

Profesor Leszek Rózga był jednym z najwybitniejszych grafików polskich. Urodził się w 1924 r. W latach 1940–1945 przebywał na robotach przymusowych.

Po wojnie przebywał w Duisburgu i Mülheim an der Ruhr w obozach dla tzw. dipisów. Tam pracował w teatrze amatorskim i odbywał prywatne studia malarstwa i rysunku.

W latach 1948–1954 studiował w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, gdzie później m.in. pełnił funkcję prodziekana Wydziału Grafiki.
W 1979 r. uzyskał stopień profesora. Uprawia grafikę, rysunek i malarstwo.

Jego prace znajdują się w m.in. w kolekcjach grafiki Ermitażu, Biblioteki Narodowej w Paryżu, Albertiny w Wiedniu, Banku Światowego w Waszyngtonie.

PRACE W ZBIORACH

Prace artysty znajdują się między innymi w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi.

Grafiki profesora Leszka Rózgi trafiły także m.in. do kolekcji Albertiny w Wiedniu, Biblioteki Narodowej w Paryżu i gabinetu rycin Ermitażu w Petersburgu.

DOSTĘNE PRACE

KUP TERAZ – oferta prac w galerii internetowej tylkosztuka.pl

Podziel się!