21 stycznia 2021 roku w Warszawie zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, znany i ceniony jako Papcio Chmiel- autor komiksów. Był także Powstańcem Warszawskim.

 

Wspomnienie wyjątkowego spotkania. 

Miałyśmy zaszczyt rozmowy z Artystą, którego komiksy towarzyszyły i towarzyszą wielu pokoleniom. Przez ponad 60 lat przy tym samym biurku ( na zdjęciu) powstawały historie Tytusa, Romka i A’tomka. W tle spotkania z Mistrzem była jeszcze Jego niezwykła biografia. Sam Papcio Chmiel często pojawiał się w swoich komiksach. Zawsze rozpoznawalny, dzięki imponującej fryzurze. W komiksach życie przeplatało się z fantazyjną narracją. Stąd choćby epizody odnoszące się do powstańczych doświadczeń przyszłego Artysty. Życie pozostawało obecne w komiksowej narracji aż po współczesność: gdy Tytus poleciał w kosmos, syn artysty został ekspertem NASA.

Kilka lat temu udało nam się zorganizować w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej wystawę trzech Autorów różnych pokoleń. Pokazałyśmy wówczas prace Papcia Chmiela, Bohdana Butenki i Joanny Rusinek. Galerię odwiedziły tłumy miłośników Papcia!
Dziś pozostają wspaniałe wspomnienia, ale i żal, że bieżące dzieje nie znajdą się już pod śmiałym śladem ołówka prowadzonego ręką Mistrza.
Katarzyna, Magdalena i Justyna Napiórkowskie

Papcio Chmiel ( Henryk Jerzy Chmielewski ) ( 1924-2021)

Urodził się w Warszawie w 1924. W 1936 rozpoczął naukę w prywatnym męskim Gimnazjum im. Stefana Żeromskiego Towarzystwa Przyjaciół Polskich Szkół Średnich. Był członkiem 70 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. Po wybuchu wojny, po radiowym apelu Romana Umiastowskiego opuścił miasto 7 września, a powrócił w październiku 1939. W marcu 1943 złożył przysięgę i został żołnierzem Armii Krajowej. Otrzymał pseudonim „Jupiter”. W czasie powstania warszawskiego był żołnierzem w stopniu starszego strzelca w szeregach 7 pułku piechoty AK „Garłuch” odpowiedzialnym m.in. za organizację planowanego ataku mającego na celu opanowanie lotniska na Okęciu . 1 sierpnia 1944 wraz z innymi żołnierzami pułku Henryk Chmielewski trafił do niewoli.

Jego pierwszym doświadczeniem związanym z grafiką, była opieka nad gazetką wojskową gdy w l lipcu 1945 został powołany do wojska W Toruniu, To tam zaczęła się jego kariera graficzna: zajmował ie redagowaniem gazetki wojskowej. Po przejściu do cywila pracował jako rysownik w „Świecie Przygód” i w Świecie Młodych”. W latach 1950–1956 podjął studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Zasłynął dzięki ukazującej się od 1957 serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”.

Za swoją twórczość został uhonorowany Orderem Uśmiechu, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Zasłużony dla Warszawy. W 2019 Chmielewski otrzymał z rąk Prezydenta RP Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Z okazji 65. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego uhonorowano go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury.

W 2014 roku prace Artysty były prezentowane na wystawie w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej.