W siedzibie Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli przy Mont des Arts 8 prezentujemy prace wybranych grafików współczesnych. Zaprezentowanych artystów łączy fascynacja technikami graficznymi. Dzięki wrażliwości i kreatywności powstałe prace się charakteryzuje znakomity warsztat i niekiedy bardzo odkrywcza forma. W grafice znaczenie mają szczegóły- na przykład rodzaj papieru- z jego gramaturą i fizycznymi właściwościami. Grafika wymaga dużo także od odbiorcy: wrażliwości na detal czy też umiejętności odczytywania syntetycznej formuły. Na wystawie zaprezentowano kilkanaście prac pochodzących z lat 2000-2021.

GRAFIKA WSPÓŁCZESNA
dr Marta Bożyk
Stanislav Matsilevitsch
dr hab. Anna Sadowska

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Bruksela
Mont des Arts 8

Latem 2021 Galeria ma charakter witryn ekspozycyjnych
Prace można oglądać przez cała dobę i cały tydzień
24/24 // 7/7
Wizyty indywidualne możliwe są po uprzednim telefonicznym ustaleniu terminu (0495 71 89 88)

W przypadku zainteresowania zakupem- obrazy wysyłamy na cały świat.

TWÓRCY

MARTA BOŻYK (1973). Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom nagrodzony Medalem Rektora ASP uzyskała w 1998 roku. Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2000) i miasta Mino w Japonii (2001). Jest także laureatką Nagrody Technicznej na International Print Exhibition w Taichung na Taiwanie (2008) oraz Equal Prize International Triennial of Art Bitola w Macedonia. Należy do artystycznej grupy kobiecej „Grupa 13”. Tworzy głównie linoryty; zajmuje się także projektowaniem graficznym i witrażem.

ANNA SADOWSKA (ur. 1971) Polska graficzka, rysowniczka, ilustratorka i pedagog. W latach 1994-98 studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Andrzeja Pietscha. W 2015 roku obroniła doktorat. Przynależy do Stowarzyszenia Międzynarodowego Triennale Grafiki, Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), oraz Grupy 13, wykłada również na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Poza realizacjami w tradycyjnych technikach graficznych i rysunkowych, artystka zajmuje się rónież projektowaniem graficznym – do tej pory zaprojektowała ponad 150 okładek książkowych. Prace Sadowskiej wystawiane były na licznych wystawach indywidualnych w kraju (m.in. pokaz dzieł laureata Najlepszej Grafiki Miesiąca w Muzeum Narodowym w Krakowie) i zagranicą (m.in. Węgry, Bułgaria, Francja, Szwecja) oraz ponad stu grupowych (Polska, Włochy, Niemcy, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Portugalia, Węgry, Rumunia, Macedonia, Bułgaria, Serbia, Słowacja, Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Stany Zjednoczone, Korea, Chiny). Artystka zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia, między innymi Stypendium Ministra Kultury i Sztuki w 2008 roku, Grand Prix Grafiki Roku przyznane przez ZPAP w roku 2007, Nagrodę Rektora poznańskiej ASP na I Ogólnopolskim Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu w roku 1999.

STANISLAV MATSILEVICH (ur 1987) Urodzny w Moskwie (Rosja). W 2006 roku ukończył 36. College Sztuki i Rzemiosła im. K. Faberge o profilu jubilerskim i przeniósł się do Polski. Absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem w 2013 roku w Pracowni Technik Łączonych prof. nad. Sławomira Ćwieka. Czarnobiały świat grafik Stanislava Matsilevicha urzekł nas od pierwszego wrażenia. Częstym elementem jego twórczości jest pies. Chociaż motyw wydawało by się ograny i znany z historii sztuki, tu pokazany z dużą dozą oryginalności. Styl nawiązujący do kubizmu czy rosyjskiego modernizmu dynamizuje przedstawienie i wyostrza. Psy o wyglądzie arystokratycznych chartów zmieniają się w bestie zatopione w dzikim pościgu. Niektóre z przedstawień wydają się przypominać ascetyczny styl rosyjskiej ilustracji. Kolejny cykl o ciele opowiada o nim z taką plastycznością formy, że mamy wrażenie bliskie patrzenia na rzeźbę. Kształty przepływają w amorficzną masę. Wszystkie grafiki dotykają zwierzęcej części w człowieku. Zachwycają i uwierają. Stanislav Matsilevich o swojej twórczości: „Moje zainteresowania graficzne kieruję w stronę figuracji animalistycznej, której forma nawiązuje do tradycji modernizmu rosyjskiego i dziedzictwa europejskiej sztuki średniowiecza. Wykorzystując przedstawienia zwierząt poszukuję takiej ekspresji, która w pełni wyrazi moje subiektywne emocje związane z przeżyciami, doświadczeniami teraźniejszymi i tymi zapamiętanymi z młodości. Stylistykę swoich prac buduję na bazie eksperymentów warsztatowych i poszukiwań nowych rozwiązań graficznych. W niekonwencjonalnych metodach i środkach odnajduję narzędzia kształtowania własnego języka wypowiedzi artystycznej”.

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa/ Bruksela

DOSTĘPNE PRACE:

MARTA BOZYK

STANISLAV MATSILEVICH

ANNA SADOWSKA

na reprodukcji: Marta Bożyk, Czarny kwiat, linoryt, 135 x 98 cm

Podziel się!