BIOGRAFIA
JACEK SROKA (ur. 1957)
Polski malarz, grafik i rysownik. Absolwent Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii sztuk Pięknych w 1981 roku.
Laureat licznych nagród (między innymi Grand Prix Biennale Grafiki w Vaasa w 1987, Grand Prix Biennale Grafiki w Seulu w 1988, Nagrody ZPAP im. W. Wojtkiewicza w 2001). Jego prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Okręgowego im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, w Zbiorach Graficznych Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, w Metropolitan Museum w Nowym Jorku, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Graphische Sammlung Albertina w Wiedniu, Cabinet des Estampes Bibliothéque Nationale de France w Paryżu, Utsunomiya Museum of Art oraz Kumamoto Prefectoral Museum of Art w Japonii oraz w Musée Savoisien, Chambéry we Francji.
Jacek Sroka specjalizuje się w sztuce figuratywnej. W swoich pracach posługuje się głównie metaforą i groteską, które łączy z elementami współczesnego ekspresjonizmu.

Jacek Sroka
ur. 1957, Kraków
W 1981 roku Jacek Sroka ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Był już wówczas zaangażowanym artystą, uczestnikiem ruchu kultury niezależnej. Od początku związany był z macierzysta uczelnią. To w niej znalazł swoich mistrzów, których różnorodne i postawy twórcze stanowiły punkt wyjścia do stworzenia wielowątkowej ekspresji młodego artysty. Na Akademii w Krakowie po dyplomie zaczął pracę w pracowni wklęsłodruku , a następnie miedziorytu. Był autorem projektów dla podziemnych wydawnictw.
Metaforyczne myślenie łączyło się tu z ekspresyjną formą i tendencją do przerysowań, swoistego brutalizmu czy tez groteski. Prace artysty przesiąknięte były z jednej strony dużym poczuciem humoru, ale czerpały także z wielorakich źródeł, świadcząc o ogromnej ogładzie humanistycznej i szerokich zainteresowaniach artysty. Ekspresję Jacka Sroki kojarzona jest ze swoistą dzikością. Prace cechuje niejednokrotnie przewrotność i czarny humor. W swoim malarskim czy graficznym opisie rzeczywistości artysta reprezentuje postawę dystansu wobec ludzkiej natury. Pastisz jest niejednokrotnie środkiem wypowiedzi. Nie brak także elementów ironicznych, składających się jednak na przekaz bardzo niejednoznaczny.
Dorobek twórczy artysty prezentowała m.in. wystawa retrospektywna w Muzeum Narodowym w Krakowie w 2008 roku.
CYKL MŁOT NA CZAROWNICE

Na cykl „Młot na czarownice” z lat 1982–1987 składają się niewielkiego formatu grafiki podejmujące temat zainspirowany średniowiecznym podręcznikiem dla inkwizytorów. Z przewrotnością, poczuciem humoru, ale także dużą komentatorską uwagą artysta podejmuje tematykę walki dobra ze złem, pokazując, jak często rozgraniczenia między dobrymi i złymi intencjami są płynne.
„Wczesne lata osiemdziesiąte miały specjalny klimat. Proszę pamiętać, że po latach całkowitego zniewolenia rok osiemdziesiąty i osiemdziesiąty pierwszy przyniósł niewyobrażalną zmianę. Wydawało się, że wolność jest tuż, tuż. To była gorączka. Świat jawił się prosto: zło i dobro, kłamstwo i fałsz, czarne i białe. Ta prostota pogłębiła się jeszcze w stanie wojennym : my po tej , oni po tamtej stronie. Taka sytuacja wymagała komentarza, opisu. Dla wielu artystów był to moment, kiedy „co” (się mówi ) wydawało się być ważniejsze niż „jak”. Ja , choć też uważałem , że sztuka jest odpowiednim instrumentem do „opisania świata”, chciałem by zapis taki pełen był nie tylko „obiektywnych” spostrzeżeń, ale miał też własny charakter „pisma”, refleksji czy emocji artysty. To się do dziś nie zmieniło. Mówiąc szczerze nie snuję głębszych rozważań o tym czym jest, lub czym powinna być sztuka. Uważam, że do tego, starego jak ludzkość, sposobu wyrażania siebie niezbędna jest , przede wszystkim wyobraźnia. „Wszyscy wiedzą , że sztuka jest potrzebna ale nikt nie wie do czego” – ktoś żartobliwie powiedział. Jest w tym pełnym bezradności stwierdzeniu ukryta i taka racja , że sztuka może być wszystkim i wszystko może być sztuką.”
Jacek Sroka, z
PRACE W ZBIORACH MUZEALNYCH
Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Kraków
Zbiory Graficzne PAU, Kraków
Biblioteka Jagiellońska, Kraków
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Bydgoszcz
Muzeum Miasta Jaworzna, Jaworzno
Muzeum Sztuki, Bochum, Niemcy
Metropolitan Museum, New York, USA
British Museum, Londyn, Wielka Brytania
Museum Fridericianum, Kassel, Niemcy
Graphische Sammlung Albertina, Wiedeń, Austria
Musée Savoisien, Chambéry, Francja
Cabinet des Estampes, Bibliothéeque Nationale de France, Paryż Francja
Artothek, Oldenburg, Niemcy
Kjarvalsstadir Museum, Reykjavik, Islandia
Taidegrafikot, Vaasa, Finlandia
Utsunomiya Museum of Art, Utsunomiya, Japonia
Kumamoto Prefectoral Museum of Art, Kumamoto, Japonia
Print Kabinett, Leyden, Holandia
National Gallery of Art., Washington DC, USA
Stredoslovenska Galeria, Banska Bystrica, Słowacja
World Bank ( Art Programm Collection ), Washington DC, USA
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków
Museu Oscar Niemeyer (MON ), Curitiba, Brazylia
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Przemyśl
Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra
Muzeum PRL, Kraków
Muzeum Górnośląskie, Bytom
Ningbo Museum of Art, Ningbo, Chiny
PRACE DOSTĘPNE
Posiadasz na sprzedaż pracę tego artysty? Skontaktuj się z nami!
Zapisz się na nasz newsletter
Zgadzam się na przesyłanie informacji z Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej