Wystawa na 100-lecie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Adres: ul. Świętokrzyska 32, Warszawa
WERNISAŻ: 14 października 2016 godz. 19:00
RSVP: email
WYSTAWA: 14-22 października 2016
napiorkowska.pl
Zaprezentowane zostaną prace rysunkowe i malarskie 26 autorów, artystycznych indywidualności z kręgu Wydziału Architektury.
Jasiek Balcerzak, Barbara Brukalska, Baltazar Brukalski, Stanisław Brukalski, Henryk Dąbrowski, Jan Fiszer, Piotr Grodecki, Sławomir Gzell, Zygmunt Kamiński, Włodzimierz Karczmarzyk, Lech Kłosiewicz, Konrad Kucz-Kuczyński, Jan Mazur, Stanisław Noakowski, Mirosław Orzechowski, Andrzej Pańkowski, Joanna Pętkowska, Ryszard Rogala, Marcin Sadowski, Ludomir Słupeczański, Michał Suffczyński, Adam Sufliński, Eugeniusz Szparkowski, Jan Szymański, Jan Zachwatowicz, Karol Żarski.
Malarstwo i rysunek pedagogów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej to znakomity przykład prac, w których zestawieniu dostrzec można bogactwo osobowości, które przez sto lat kształtowały i kształtują charakter i rozwój architektury w Polsce. Obok wedut, będących pierwszym skojarzeniem z twórczością artystów związanych z Wydziałem Architektury, prezentowane są także prace pejzażowe czy abstrakcje.Obrazy zawsze stanowią szkołę patrzenia. Artyści w swoich wizjach dążą do oddania możliwie indywidualnego i osobistego wyrazu. Przetwarzają rzeczywistość. Odmieniają sposoby jej odczuwania. Uczą uważnej czułości postrzegania.
W przypadku wystawy profesorów i wykładowców Wydziału Architektury, przestrzeń malarskiego medium jest punktem wyjścia – nie tylko do samodzielnych, wyodrębnionych prac malarskich, ale także dla wynikającej z nich myśli architektonicznej.
Współcześnie musimy uczyć się patrzenia na nasze otoczenie urbanistyczne. Zrozumieć miasto, w którym za sprawą trudnych losów, realizacja postulatów z witruwiańskiej triady była przez wieki szczególnie trudna.
100 lat Wydziału Architektury jest wyjątkowo wpisane w 100 lat dziejów Polski i Europy. To czas, gdy w wyniku sytuacji historycznych należało ponawiać poszukiwanie tożsamości i wyrazu miasta i kraju, wielokrotnie zranionego, wznoszonego z popiołów historii lub zacierającego jej bolesne ślady.
Dobrze jest uczyć się patrzeć i rozumieć otaczającą przestrzeń wnikając w sposób myślenia i wrażliwość jej twórców. Przeanalizować ich inspiracje – historyczne, czerpane z przyrody, czy też będące owocem abstrakcyjnego myślenia.
To zadanie stanęło przed pokoleniami architektów, którzy rozwijając architekturę polską stali się filarami współczesnego miasta, z którym są związani. Prezentowanie wystawy wybitnych twórców- architektów i artystów związanych z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej jest dla nas wielkim zaszczytem. Te osobowości przynoszą nam zwierciadło, w którym z dystansu możemy lepiej zrozumieć nasze czasy i przemiany, którym świadkujemy.
Dziękujemy za obraz epoki, który przynoszą nam twórcy związani z Wydziałem Architektury przez pierwsze 100 lat jego działalności!
dr Justyna Napiórkowska